Кладовище і фонтан: як 70 років тому виглядав парк Пам’яті та Згоди у Дніпрі (ФОТО)
На місці нинішнього парку Пам’яті та Згоди у Дніпрі раніше довгий час знаходилось кладовище. Перші поховання проводили тут ще наприкінці 1860-х років.
Ховали здебільшого працівників фабрики, що знаходилась в цьому районі та мешканців Чечеловської слободи. Була на території кладовища і своя церква.
Під час Другої світової війни на кладовищі ховали як українських, так і німецьких та італійських військових, а церква була спалена загарбниками. Та вже у 1946 році на місці кладовища вирішили облаштувати парк.
Військові поховання були зруйновані, хрести та надгробні каміння знесені, але щодо перенесення тіл загиблих інформація різниться. Одні джерела говорять про те, що могили були перенесені, а рештки іноземних громадян передані в їх рідні країні, інші – що досі під землею лежать кістки загарбників і можливо місцевих мешканців. Рештки військових же були перенесені у спільну могилу, в пам'ять про них побудували меморіал.
У парку облаштували літній кінотеатр, дитячий майданчик, ввечері тут працювала танцплощадка.
«По всьому парку було чутно запах петуній. Майже кожні вихідні у парку виступали артисти, а вечорами дуже полюбляла проводити час у літньому кінотеатрі», - згадує у соціальній мережі Facebook мешканка Дніпра Лілія Юдіна.
Не дивлячись на те, що парк був дитячий, тут встановили декілька пам’ятників вождям, а також облаштували стенди с фотографіями кращих працівників району.
Та все ж це була «територія дітей», і для них у зеленій зоні також були «свої» пам’ятники у вигляді різноманітних звірів, часто героїв мультфільмів чи оповідей.
Посеред парку був фонтан. Та у 1976 році зелена зона пережила реконструкцію. На місці кінотеатру встановили меморіал загиблим воїнам, тут він знаходиться і донині. Прибрали статуї, потім зник і фонтан.
Парк з труднощами пережив 1990-ті роки, коли гроші на його утримання не виділялись. Зелена зона потроху ставала свалкою та місцем, де полюбляли проводити час прихильники алкоголю та наркотиків. Але після 2015 року все змінилось. Його привели до ладу, встановили дитячий майданчик, підтримують у чистоті.
фото: блог Артема Костюка, Нурія Бусигіна
Читайте також:
- Забутий «Динамо»: що раніше було на місці «Амфітеатру» та «Башт» у Дніпрі (ФОТО)
- Висотка в американському стилі: як 50 років тому виглядав перший корпус ДНУ (ФОТО)
- Прикраси, іграшки і рукавички: як повернути товар в магазин і що ніколи не приймуть назад
- Іспанський «вірус», воші та вода з інфекціями: які епідемії переживав Дніпро 100 років тому
- Проект метро, аеродром та вулиця Польова: як виглядав проспект Поля 50 років тому (ФОТО)