Самі фасади: ТОП-5 історичних будинків Дніпра, які майже зникли

29.07.2022 14:59

У місті нараховується майже 250 зруйнованих від часу, браку уваги та грошей будинків. Якісь з них в кращому, інші в гіршому стані. З часом вони все більше руйнуються та роблять непривабливим вигляд Дніпра. Більша частина таких будинків була зведена наприкінці 1880-1890-х років, або трохи більше ста років тому.

Новости Днепра про Самі фасади: ТОП-5 історичних будинків Дніпра, які майже зникли

Журналісти dnepr.info зібрали ТОП-5 найбільш цікавих, але вже майже щезнувших з обличчя міста будинків Дніпра.

Проклятий дім

Неподалік від центра міста на вулиці Січових Стрільців знаходиться одразу декілька будинків, які ось-ось впадуть. Один з них – прибутковий дім купца Пилипа Ревякіна. Побудували його на початку 1900-х років. Власник планував розширювати та оздоблювати дім використовуючі гроші, які отримував з квартирантів. Та під час Першої світової війни був виданий указ, що забороняв підіймати квартирну плату за оренду житла. А все між іншим росло у ціні і грошей аби добудувати та оздобити дім далі у Ревякіна не було. Через це він дуже злився та за міською легендою одного разу навіть вигнав цілу родину квартирантів, які не змогли оплатити проживання. У ту саму ніж у будинку розгорілась пожежа і навіть загинув один з мешканців. Казали, буцім то це справа рук родини, яку вигнав жадібний купець вигнав з квартири, а родина натомість прокляла дім. Після війни будинок заселили звичайними мешканцями, які повсяк час чули рипіння половиць, немов хтось ходив по дому, а також бачили напівпрозорі силуети.

Через 100 років після того, як Пилип Ревякін вигнав родину з дому та сама кімната, яка палала у 1918 році знову загорілась. І знову померла людина. З часом мешканців розселили, а дім хотіли капітально відремонтувати. Та він став рушитись та просідати.

Дім зі скарбом

Поряд з прибутковим будинком купца Ревякіна знаходиться такий же зруйнований дім, що належав колись Рейзі Гольдштейн. Будинок звели у 1899 році, на три поверхи в ньому було 8 пˋятикімнатних квартир та лавка на першому поверсі. Житло тут здавали внайми, адже прибуткові будинки – це був один з найбільш популярних видів заробітку у тодішньому Дніпрі. Перед початком революції власниця вирішила поїхати з міста, та планувала незабаром повернутись. І тому не стала брати з собою всі свої багатства, а частину залишила у власному будинку. Згідно легенди, жінка заховала в підлозі одній з кімнат шкатулку з декількома перстнями. Але в якій саме з 8 квартир вона це зробила і чи робила взагалі – невідомо.  Тривалий час дім був комунальним, поговорюють, що мешканці простукали всю підлогу в своїх та сусідських кімнатах, аби знайти дорогоцінності.

Будинок розселили у 1980-х роках, планували його реконструювати, але ремонтні роботи так і не почались. Він надовго став прихистком для бомжів, які регулярно влаштовували в домі вогнища аби приготувати їжу. Через це у будинку часто ставались пожежі, дерев’яні перекриття не витримали вогню та води, впливу температур повітря та прогнили і зруйнувались.

Привиди у будинку

Ще один зруйнований старовинний будинок також знаходиться біля домів Ревякіна та Гольдштейн. Побудований у 1909 році через декілька років будинок був викуплений купцем Коганом, який зробив дім прибутковим. Та квартиранти тут надовго не затримувались, адже їх лякав це дивний дім. Меблі та різні предмети тут рухались самі по собі. Деякі особливо віруючі мешканці навіть викликали святого отця, аби той звільнив будівлю від «нечисті». Поговорювали, що по дому ходить привид першого власника будівлі, якого вбив Коган, а тіло замуровав в одній з кімнат. Звісно, що мало хто хотів жити в такому помешканні. Та через час цю «легенду» цілком пояснили інженери. Вони зазначили, що дім побудований під нахилом, а вся ця «руханка» меблів та предметів ніщо інше, як просідання будівлі і рух ґрунтових вод під будівлею.

Зазначимо, деякий час в цьому будинку було єврейське училище Аврашової на навіть синагога, але у 1930 році сюди заселили звичайних мешканців Дніпра. Їх дуже лякало, що предмети рухаються, але вони прожили тут до 1996 року, коли дім повинні були реконструювати. Мешканців відселили, а роботи проведені не були. Нині від нього залишився лише фасад.

Дім з пророцтвом

Прибутковий будинок на нинішній Виконкомівській вулиці був побудований у 1890-х роках.  З ним пов’язана цікава місцева легенда. Так, покоївка, яка тут працювала за добре до неї ставлення допомогла своїй хазяйці оминути смерті та пообіцяла, що будинок буде стояти тут 100 років. Мовляв, їй так напророчила бабка-ведунка. Так зрештою і сталося. У 1915 році, якби власниця дома не поїхала закордон – її могли би посадити, але вона втікла, тож будинок просто націоналізували і зробили з нього житловий.

Після  Другої світової війни його відновили, бо був розбомблений, але потім не ремонтували. На початку 1990-х років мешканців відселили, і хоча будівля нині є пам’ятником архітектури  місцевого значення він неї залишився тільки фасад.

Будинок-колізей

Напевно, найбільш відомий в нашому переліку майже зруйнованих старих будинків Дніпра – це дім Померанцева. Знаходиться він у центрі міста, а повз нього кожен день проїздять та проходять тисячі мешканців Дніпра. Будинок звели наприкінці ХІХ ст, він був чотириповерховий, що для того часу –майже висотка. Власник Померанцев здавав в ньому в оренду квартири. Після визволення Дніпра у 1943 році сюди заселили звичайних громадян. Розселяти будинок почали ще у 1980-х роках. У 1999 році в будинку було пожар, через що не стало криши, та це не завадило дому у 2010 році отримати статус памятки архітектури, але це не допомогло йому «вижити».

Декілька років тому приватний інвестор викупив ділянку та пообіцяв, що фасад будівлі буде збережено, а за самим домом зведуть багатофункціональний комплекс, однак дім досі в занедбаному стані.

дом